Mariinsky – for children

3
October
Wednesday
Great Hall
19:00
Opera in four acts with a prologue

Featuring Ilya Astafurov, Alexei Kostyuk
Comductor: Anton Torbeev

5
October
Friday
Great Hall
19:00
6
October
Saturday
Great Hall
14:00
Mariinsky – for children
Ballet in two acts

Featuring Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

7
October
Sunday
Great Hall
14:00
Mariinsky – for children
Opera in three acts with a prologue

Featuring Alena Diyanova, Maria Suzdaltseva, Alexei Kostyuk
Conductor: Waleriy Trubin-Leonoff

10
October
Wednesday
Great Hall
19:00
Mariinsky – for children
Ballet-féerie in two acts

Featuring Lilia Berezhnova, Irina Sapozhnikova, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

11
October
Thursday
Great Hall
19:00
Mariinsky – for children
Ballet-féerie in two acts

Featuring Lilia Berezhnova, Anna Samostrelova, Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

13
October
Saturday
Great Hall
14:00
Mariinsky – for children
Great Hall
17:00
Mariinsky – for children
17
October
Wednesday
Great Hall
19:00
18
October
Thursday
Great Hall
19:00
Dedicated to 200 years since the birth of Marius Petipa
Ballet-féerie in three acts with a prologue and an apotheosis

Featuring Anna Samostrelova, Katerina Floria, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

19
October
Friday
Great Hall
19:00
Dedicated to 200 years since the birth of Marius Petipa
Ballet-féerie in three acts with a prologue and an apotheosis

Featuring Irina Sapozhnikova, Katerina Floria, Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

21
October
Sunday
Great Hall
14:00

Symphonic tale for narrator and the orchestra
The Mariinsky Orchestra of the Primorsky Stage
Conductor: Pavel Smelkov

27
October
Saturday
Great Hall
14:00
Holidays at the Mariinsky

Evening of ancient and modern choreography
Featuring Anna Samostrelova, Viktor Mulygin, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Holidays at the Mariinsky

Evening of ancient and modern choreography
Featuring Irina Sapozhnikova, Sergei Umanetc, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

31
October
Wednesday
Great Hall
19:00
Holidays at the Mariinsky
Opera in four acts with a prologue

Featuring Yevgeny Plekhanov, Alexander Diyanov, Vsevolod Marilov
Conductor: Anton Torbeev

10
November
Saturday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Anna Samostrelova, Sergei Umanetc, Viktor Mulygin
Conductor: Pavel Smelkov

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Irina Sapozhnikova, Sergei Umanetc, Kanat Nadirbek
Conductor: Pavel Smelkov

15
November
Thursday
Great Hall
19:00
Dedicated to 200 years since the birth of Marius Petipa
Fantasy ballet in two acts

Featuring Katerina Floria, Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

17
November
Saturday
Great Hall
14:00
Dedicated to 200 years since the birth of Marius Petipa
Ballet-féerie in three acts with a prologue and an apotheosis

Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Dedicated to 200 years since the birth of Marius Petipa
Ballet-féerie in three acts with a prologue and an apotheosis

Conductor: Anton Torbeev

18
November
Sunday
Great Hall
17:00
Opera in two acts

Featuring Olga Pudova (Mariinsky Theatre),
Alina Mikhailik, Sergei Pleshivtsev, Alexei Kostyuk
Conductor: Anton Torbeev

21
November
Wednesday
Great Hall
19:00
Opera in four acts with a prologue

Featuring Alexander Diyanov, Vsevolod Marilov, Alexander Gontsa
Conductor: Anton Torbeev

22
November
Thursday
Great Hall
19:00
Dedicated to 200 years since the birth of Marius Petipa
Ballet-féerie in three acts with a prologue and an apotheosis

Featuring Yekaterina Osmolkina, Kimin Kim
Conductor: Anton Torbeev

24
November
Saturday
Great Hall
14:00
One-act ballets

Conductor: Waleriy Trubin-Leonoff

Great Hall
17:00
One-act ballets

Conductor: Waleriy Trubin-Leonoff

29
November
Thursday
Great Hall
19:00

Evening of ancient and modern choreography
Featuring Anna Samostrelova, Viktor Mulygin, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

30
November
Friday
Great Hall
19:00
1
December
Saturday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Irina Sapozhnikova, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

2
December
Sunday
Great Hall
14:00
5
December
Wednesday
Great Hall
19:00
Opera in four acts with a prologue

Featuring Ilya Astafurov, Alexei Kostyuk
Conductor: Anton Torbeev

8
December
Saturday
Great Hall
14:00
Dedicated to 200 years since the birth of Marius Petipa
Ballet-féerie in three acts with a prologue and an apotheosis

Featuring Irina Sapozhnikova, Sergei Umanetc, Katerina Floria
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Dedicated to 200 years since the birth of Marius Petipa
Ballet-féerie in three acts with a prologue and an apotheosis

Featuring Anna Samostrelova, Kanat Nadirbek, Katerina Floria
Conductor: Anton Torbeev

13
December
Thursday
Great Hall
19:00
16
December
Sunday
Great Hall
14:00
PREMIERE
Ballet in two acts

Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
PREMIERE
Ballet in two acts

Conductor: Anton Torbeev

20
December
Thursday
Great Hall
19:00
PREMIERE
Ballet in two acts

Conductor: Anton Torbeev

21
December
Friday
Great Hall
19:00
Lyric opera in three acts

Featuring Alexander Gontsa, Liliya Kadnikova, Alexei Kostyuk
Conductor: Shizuo Z Kuwahara

22
December
Saturday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Conductor: Anton Torbeev

26
December
Wednesday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Katerina Floria, Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Anna Samostrelova, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

27
December
Thursday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Katerina Floria, Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featurig Anna Samostrelova, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

28
December
Friday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Anna Samostrelova, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Katerina Floria, Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

29
December
Saturday
Great Hall
19:00
30
December
Sunday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Arina Nagase, Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Anna Samostrelova, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

31
December
Monday
Great Hall
13:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Arina Nagase, Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

2
January
Wednesday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Katerina Floria, Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

3
January
Thursday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Anna Samostrelova, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Arina Nagase, Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

4
January
Friday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Katerina Floria, Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Anna Samostrelova, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

5
January
Saturday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Arina Nagase, Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Katerina Floria, Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

6
January
Sunday
Great Hall
17:00
7
January
Monday
Great Hall
17:00
8
January
Tuesday
Great Hall
17:00
12
January
Saturday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Anna Samostrelova, Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Irina Sapozhnikova, Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

18
January
Friday
Great Hall
19:00
Start of the All-Russian Theater Marathon
Ballet-féerie in three acts with a prologue and an apotheosis

Featuring Yekaterina Osmolkina, Kimin Kim (김기민)
Conductor: Pavel Smelkov

24
January
Thursday
Great Hall
19:00
25
January
Friday
Great Hall
19:00
Lyric opera in three acts

Featuring Elena Stikhina, Alexei Bublik, Alexei Kostyuk
Conductor: Anton Torbeev

26
January
Saturday
Great Hall
14:00
Ballet in two acts

Featuring Anna Samostrelova, Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

Chamber Hall
17:00

Mahler. Weber. Mendelssohn. Schumann

Great Hall
19:00
Ballet in two acts

Conductor: Anton Torbeev

27
January
Sunday
Great Hall
14:00
31
January
Thursday
Great Hall
19:00
Fantasy ballet in two acts

Featuring Irina Sapozhnikova, Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

2
February
Saturday
Great Hall
13:30
One-act ballets

Conductor: Waleriy Trubin-Leonoff

Great Hall
17:00
One-act ballets

Conductor: Waleriy Trubin-Leonoff

3
February
Sunday
Great Hall
17:00
Opera in two acts

Featuring Elvina Mullina
Conductor: Anton Torbeev

6
February
Wednesday
Great Hall
19:00
Opera in four acts with a prologue

Featuring Ilya Astafurov, Vsevolod Marilov
Comductor: Vladislav Karklin

15
February
Friday
Great Hall
19:00
16
February
Saturday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Katerina Floria, Viktor Mulygin

Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Anna Samostrelova, Sergei Umanetc

Conductor: Anton Torbeev

17
February
Sunday
Great Hall
17:00
21
February
Thursday
Great Hall
19:00
Fantasy ballet in two acts

Featuring: Katerina Floria and Viktor Mulygin

Conductor: Anton Torbeev

23
February
Saturday
Great Hall
14:00
Great Hall
19:00
24
February
Sunday
Great Hall
14:00
28
February
Thursday
Great Hall
19:00
Ballet-féerie in three acts with a prologue and an apotheosis

Feauturing Irina Sapozhnikova, Anna Samostrelova, Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

3
March
Sunday
Great Hall
17:00
13
March
Wednesday
Great Hall
19:00
Opera in four acts with a prologue

Featuring Ilya Astafurov and Vsevolod Marilov
Conductor: Anton Torbeev

16
March
Saturday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Anna Samostrelova, Viktor Mulygin, Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet-féerie in two acts

Featuring Irina Sapozhnikova, Kanat Nadirbek, Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

26
March
Tuesday
Great Hall
16:00
Holidays at the Mariinsky
One-act ballets

Conductor: Waleriy Trubin-Leonoff

27
March
Wednesday
Great Hall
19:00
Holidays at the Mariinsky
Opera in four acts with a prologue

Featuring Ilya Astafurov and Yevgeny Mizin
Conductor: Vladislav Karklin

28
March
Thursday
Great Hall
19:00
Holidays at the Mariinsky
Ballet-féerie in three acts with a prologue and an apotheosis

Featuring Anna Samostrelova, Kanat Nadirbek, Katerina Floria
Conductor: Vladislav Karklin

29
March
Friday
Great Hall
19:00
Holidays at the Mariinsky
Lyric opera in three acts

Featuring Alexei Bublik, Roman Krukovich, Alena Diyanova
Conductor: Vladislav Karklin

30
March
Saturday
Great Hall
14:00
Holidays at the Mariinsky
Ballet in two acts

Featuring Arina Nagase, Viktor Mulygin, Oleksy Skalun
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Holidays at the Mariinsky
Ballet in two acts

Featuring Irina Sapozhnikova, Kanat Nadirbek, Oleksy Skalun
Conductor: Anton Torbeev

31
March
Sunday
Great Hall
14:00
Holidays at the Mariinsky
Rimsky-Korsakov – 175
Opera in three acts with a prologue

Featuring Sergei Pleshivtsev, Anastasiya Kikot, Yevgeny Mizin, Alina Mikhailik
Conductor: Waleriy Trubin-Leonoff



© 2016 – 2019
The Mariinsky Theatre
Primorsky Stage Information Service
+7 423 240 60 60
tickets-prim@mariinsky.ru
Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit