Playbill archive

Playbill for October 2019

3
October
Thursday
Great Hall
19:00
Ballet by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Irina Sapozhnikova and Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

4
October
Friday
Great Hall
18:00
PREMIERE
Stage consecration festival drama in three acts

Featuring Vadim Kravets, Yuri Vorobiev, Mikhail Vekua, Anna Markarova, Yevgeny Plekhanov
Conductor: Christoph Stöcker (Germany)

5
October
Saturday
Great Hall
17:00
6
October
Sunday
Great Hall
16:00
PREMIERE
Stage consecration festival drama in three acts

Featuring Vadim Kravets, Yuri Vorobiev, Mikhail Vekua, Anna Markarova, Yevgeny Plekhanov
Conductor: Christoph Stöcker (Germany)

9
October
Wednesday
Great Hall
19:00
PREMIERE
Ballet by Ludwig Minkus

Featuring Anna Samostrelova and Viktor Mulygin
Conductor: Anton Torbeev

10
October
Thursday
Great Hall
19:00
11
October
Friday
Great Hall
19:00
Ballet-féerie by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Katerina Floria and Sergei Umanetc
Conductor: Anton Torbeev

12
October
Saturday
Great Hall
17:00
13
October
Sunday
Great Hall
14:00
Ballet by Adolphe Adam

Featuring Arina Nagase and Shizuru Kato
Conductor: Anton Torbeev

Great Hall
19:00
Ballet by Adolphe Adam

Featuring Anna Samostrelova and Kanat Nadirbek
Conductor: Anton Torbeev

Chamber Hall
17:00
An evening of chamber music
16
October
Wednesday
Great Hall
19:00
18
October
Friday
Great Hall
19:00
In the framework of the Theatre Olympics 2019
St Petersburg State Academic Leonid Yacobson Ballet Theatre
Choreographic Miniatures by Leonid Yacobson

Conductor: Vladislav Karklin

19
October
Saturday
Great Hall
17:00
Opera by Giuseppe Verdi

Featuring Olga Zharikova, Alexei Kostyuk, Alexei Bublik
Conductor: Shizuo Z Kuwahara

20
October
Sunday
Great Hall
14:00
PREMIERE
Chamber Hall
18:00
George Gershwin's Music Evening
23
October
Wednesday
24
October
Thursday
Great Hall
19:00
Ballet by Adolphe Adam

Featuring Anna Samostrelova and Sergei Umanetc
Conductor: Vladislav Karklin

25
October
Friday
Great Hall
19:00

Programme: Dvořák. Rachmaninoff
Conductor: Shizuo Z Kuwahara

26
October
Saturday
Great Hall
14:00
Ballet-féerie by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Anna Samostrelova and Kanat Nadirbek
Conductor: Vladislav Karklin

Great Hall
19:00
Ballet-féerie by Pyotr Tchaikovsky

Featuring Arina Nagase and Shizuru Kato
Conductor: Vladislav Karklin

27
October
Sunday
Great Hall
17:00
Opera by Giacomo Puccini

Featuring Liliya Kadnikova, Mergen Sandanov, Dmitry Nelasov
Conductor: Anton Torbeev

30
October
Wednesday
Great Hall
19:00
31
October
Thursday
Great Hall
19:00
Evening of ancient and modern choreography

© 2016 – 2024
The Mariinsky Theatre
Primorsky Stage Information Service
+7 423 240 60 60
tickets-prim@mariinsky.ru
Any use or copying of site materials, design elements or layout is forbidden without the permission of the rightholder.
user_nameExit